Jump to content

MySQL

  • entries
    12
  • comments
    0
  • views
    272

MySQL Nedir?


Doğuhan ELMA

43 views

En popüler Açık Kaynak SQL veritabanı yönetim sistemi olan MySQL, Oracle Corporation tarafından geliştirilmiş, dağıtılmış ve desteklenmiştir.

MySQL web sitesi (http://www.mysql.com/), MySQL yazılımı hakkında en son bilgileri sağlar.

MySQL bir veritabanı yönetim sistemidir.

Veritabanı yapılandırılmış bir veri topluluğudur. Basit bir alışveriş listesinden resim galerisine veya kurumsal ağdaki çok miktarda bilgiye kadar her şey olabilir. Bir bilgisayar veritabanında depolanan verileri eklemek, bunlara erişmek ve bunları işlemek için MySQL Sunucusu gibi bir veritabanı yönetim sistemine ihtiyacınız vardır. Bilgisayarlar büyük miktarlardaki verileri işlemede çok iyi olduklarından, veritabanı yönetim sistemleri, bağımsız yardımcı programlar veya diğer uygulamaların parçaları olarak bilgi işlemde merkezi bir rol oynar.

MySQL veritabanları ilişkiseldir.

İlişkisel bir veritabanı, tüm verileri tek bir büyük depoya koymak yerine verileri ayrı tablolarda saklar. Veritabanı yapıları hız için optimize edilmiş fiziksel dosyalar halinde düzenlenmiştir. Veritabanları, tablolar, görünümler, satırlar ve sütunlar gibi nesneler içeren mantıksal model, esnek bir programlama ortamı sunar. Bire bir, bire çok, benzersiz, gerekli veya isteğe bağlı gibi farklı veri alanları arasındaki ilişkileri ve farklı tablolar arasındaki "işaretçiler"i yöneten kuralları ayarlarsınız. Veritabanı bu kuralları uygular, böylece iyi tasarlanmış bir veritabanıyla uygulamanız asla tutarsız, yinelenen, yetim, güncel olmayan veya eksik veriler görmez.

“MySQL”in SQL kısmı “Yapılandırılmış Sorgu Dili” anlamına gelir. SQL, veritabanlarına erişmek için kullanılan en yaygın standartlaştırılmış dildir. Programlama ortamınıza bağlı olarak SQL'e doğrudan girebilir (örneğin, raporlar oluşturmak için), SQL ifadelerini başka bir dilde yazılmış koda gömebilir veya SQL sözdizimini gizleyen dile özgü bir API kullanabilirsiniz.

SQL, ANSI/ISO SQL Standardı tarafından tanımlanır. SQL standardı 1986'dan beri gelişmektedir ve çeşitli versiyonları mevcuttur. Bu kılavuzda “SQL-92” 1992 yılında yayımlanan standardı, “SQL:1999” 1999 yılında yayımlanan standardı, “SQL:2003” ise standardın güncel sürümünü ifade etmektedir. SQL Standardının herhangi bir zamandaki güncel sürümünü ifade etmek için “SQL standardı” ifadesini kullanırız.

MySQL yazılımı Açık Kaynaktır.

Açık Kaynak, herkesin yazılımı kullanmasının ve değiştirmesinin mümkün olduğu anlamına gelir. Herkes MySQL yazılımını internetten indirebilir ve hiçbir ücret ödemeden kullanabilir. Dilerseniz kaynak kodunu inceleyebilir ve ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz. MySQL yazılımı, farklı durumlarda yazılımla ne yapıp ne yapamayacağınızı tanımlamak için http://www.fsf.org/licenses/ adresindeki GPL'yi (GNU Genel Kamu Lisansı) kullanır. GPL'den rahatsızlık duyuyorsanız veya MySQL kodunu ticari bir uygulamaya yerleştirmeniz gerekiyorsa bizden ticari lisanslı bir sürüm satın alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için MySQL Lisansına Genel Bakış'a bakın (http://www.mysql.com/company/legal/licensing/).

MySQL Veritabanı Sunucusu çok hızlı, güvenilir, ölçeklenebilir ve kullanımı kolaydır.

Eğer aradığınız şey buysa, denemelisiniz. MySQL Sunucusu bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda, diğer uygulamalarınızın, web sunucularınızın vb. yanında çok az veya hiç dikkat gerektirmeden rahatça çalışabilir. Bir makinenin tamamını MySQL'e ayırırsanız, mevcut tüm bellekten, CPU gücünden ve G/Ç kapasitesinden yararlanmak için ayarları yapabilirsiniz. MySQL aynı zamanda birlikte ağa bağlı makine kümelerine kadar ölçeklenebilir.

MySQL Server başlangıçta büyük veritabanlarını mevcut çözümlerden çok daha hızlı bir şekilde yönetmek için geliştirildi ve son derece zorlu üretim ortamlarında birkaç yıldır başarıyla kullanıldı. Sürekli geliştirilme aşamasında olmasına rağmen MySQL Server bugün zengin ve kullanışlı işlevler sunmaktadır. Bağlantısı, hızı ve güvenliği MySQL Server'ı İnternet'teki veritabanlarına erişim için son derece uygun hale getirir.

MySQL Server istemci/sunucu veya gömülü sistemlerde çalışır.

MySQL Veritabanı Yazılımı, farklı arka uçları, birkaç farklı istemci programını ve kitaplığını, yönetim araçlarını ve çok çeşitli uygulama programlama arayüzlerini (API'ler) destekleyen çok iş parçacıklı bir SQL sunucusundan oluşan bir istemci/sunucu sistemidir.

Ayrıca MySQL Server'ı, daha küçük, daha hızlı, yönetimi daha kolay, bağımsız bir ürün elde etmek için uygulamanıza bağlayabileceğiniz yerleşik, çok iş parçacıklı bir kitaplık olarak sağlıyoruz.

Katkıda bulunulan çok sayıda MySQL yazılımı mevcuttur.

MySQL Server, kullanıcılarımızla yakın işbirliği içinde geliştirilen bir dizi pratik özelliğe sahiptir. Favori uygulamanızın veya dilinizin MySQL Veritabanı Sunucusunu desteklemesi çok muhtemeldir.

"MySQL"i telaffuz etmenin resmi yolu "My Ess Que Ell"dir.

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...