Jump to content
Üyelik kaydınızı yaparak son yazılan içeriklerden haberdar olun! ×
  • entries
    55
  • comments
    2
  • views
    324,022

Doğal Hesaplama


Doğuhan ELMA

179 views

Dağınık Yapay Zekaya ilişkin önemli bir bakış açısı, belirli bir tekniğin temel bilgi işleme stratejisi için motivasyon ve ilham kaynağıdır. Bilgisayarlar yalnızca kendilerine öğretilenleri yapabilir, bu nedenle fiziksel dünya ve biyoloji gibi diğer çalışma alanlarından bilgi işlemeyi damıtmak önemlidir. Biyolojik olarak motive edilmiş hesaplama çalışmasına Biyolojik Olarak İlham Verilmiş Hesaplama denir ve Doğal Hesaplamanın ilgili üç alanından biridir.

Biyolojik Kaynaklı Hesaplama(Biologically Inspired Computation)
Biologically Inspired Computation, diğer mühendislik disiplinlerindeki Biyomimikri ve Biyomemetik olarak da anılan biyolojik metafordan ilham alan bir hesaplamadır. Bu alanın amacı, hesaplama problemlerine çözüm üretmek için matematiksel ve mühendislik araçları tasarlamaktır. Alan, hesaplamalı olarak ifade edilen sorunları ele almak için doğal dünyadan soyutlanmış çözümler bulmaya yönelik prosedürleri kullanmayı içerir.

Hesaplamalı Motivasyonlu Biyoloji(Computationally Motivated Biology)
Hesaplamalı Motivasyonlu Biyoloji, bilgisayarları kullanarak biyolojiyi araştırmayı içerir. Bu alanın amacı, biyolojik sistemlerdeki davranışları çoğaltmak ve daha iyi anlamak amacıyla dijital bilgisayarlarda biyolojik sistemleri modellemek için bilgi bilimlerini ve simülasyonu kullanmaktır. Alan, hayatı olduğu gibi daha iyi anlama ve hayatı olabileceği gibi araştırma becerisini kolaylaştırır. Tipik olarak, bu alt alandaki çalışma, matematik ve mühendislik araçlarının inşası ile ilgilenmez, bunun yerine doğal fenomenleri simüle etmeye odaklanır. Yaygın örnekler arasında Yapay Yaşam, Fraktal Geometri (L-sistemleri, Yinelemeli Fonksiyon Sistemleri, Parçacık Sistemleri, Brownian hareketi) ve Hücresel Otomata yer alır. İlgili bir alan, genellikle biyolojik sistemlerin modellenmesi ve Biyoinformatik alt alanı gibi istatistiksel yöntemlerin uygulanmasıyla ilgili olan Hesaplamalı Biyolojidir.

Biyoloji ile Hesaplama(Computation with Biology)
Biyoloji ile Hesaplama, hesaplamanın uygulanacağı silikon dışındaki substratların araştırılmasıdır. Yaygın örnekler arasında moleküler veya DNA Hesaplama ve Kuantum Hesaplama yer alır.

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...