Jump to content
  • entries
    8
  • comments
    0
  • views
    4,003

Design Patterns (Tasarım Kalıpları)


Doğuhan ELMA

233 views

İşte Design Patterns (Tasarım Kalıpları) ve bunların alt kategorileri olan Creational (Yaratıcı), Structural (Yapısal) ve Behavioral (Davranışsal) kalıplarının bir sınıf diyagramı:

1.jpg

Design Patterns, yazılım geliştirme sürecinde karşılaşılan belirli problemlere çözüm sağlayan tekrar kullanılabilir tasarım şablonlarıdır. Bu kalıplar, genellikle Creational, Structural ve Behavioral olmak üzere üç ana kategoriye ayrılır:

Creational Patterns (Yaratıcı Kalıplar): Bu kalıplar, nesne oluşturma mekanizmalarını daha esnek ve etkili hale getirir. Factory Method, Singleton, Prototype, Builder ve Abstract Factory bu kategoriye örnek olarak verilebilir.

Structural Patterns (Yapısal Kalıplar): Bu kalıplar, sınıflar ve nesneler arasındaki ilişkileri düzenlemeye yardımcı olur. Adapter, Bridge, Composite, Decorator, Facade, Flyweight ve Proxy bu kategoriye örnek olarak verilebilir.

Behavioral Patterns (Davranışsal Kalıplar): Bu kalıplar, nesneler arasındaki iletişimi ve işbirliğini düzenler. Chain of Responsibility, Command, Interpreter, Iterator, Mediator, Memento, Observer, State, Strategy, Template ve Visitor bu kategoriye örnek olarak verilebilir.

 

 

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...