Jump to content

Python

 • entries
  66
 • comments
  0
 • views
  25,548

Sıralı (Sequence) Türler


Doğuhan ELMA

211 views

Python'daki sıralı (sequence) türler, birden fazla öğeyi belirli bir sırayla tutabilen veri türleridir. Python'da üç yerleşik sıralı tür vardır: list, tuple ve str.

List (Liste): Listeler, farklı veri türlerinden öğeleri bir arada tutabilen bir veri türüdür. Listeler değiştirilebilir (mutable) yani bir listeye öğe ekleyebilir, bir öğeyi çıkarabilir veya bir öğeyi değiştirebilirsiniz. Listeler köşeli parantezler [] içinde tanımlanır ve öğeler virgülle ayrılır.

liste = [1, 2, 3, 'dört', 5.0]
print(liste) # [1, 2, 3, 'dört', 5.0]
print(type(liste)) # <class 'list'>

Tuple (Demet): Tuple'lar da farklı veri türlerinden öğeleri bir arada tutabilir, ancak tuple'lar değiştirilemez (immutable). Yani, bir tuple'ı oluşturduktan sonra onu değiştiremezsiniz. Tuple'lar parantezler () içinde tanımlanır ve öğeler virgülle ayrılır.

demet = (1, 2, 3, 'dört', 5.0)
print(demet) # (1, 2, 3, 'dört', 5.0)
print(type(demet)) # <class 'tuple'>

Str (String): Stringler, karakter dizilerini temsil eder. Python'da bir string, tek tırnak '' veya çift tırnak "" kullanılarak tanımlanabilir ve değiştirilemezdir (immutable).

string = "Merhaba, Dünya!"
print(string) # Merhaba, Dünya!
print(type(string)) # <class 'str'>

Bu sıralı türler, Python'da bir dizi işlemi gerçekleştirmek için kullanılır. Örneğin, bir liste üzerinde bir döngü çalıştırabilir, bir string'in belirli bir karakterini alabilir veya bir tuple'daki öğeler üzerinde işlem yapabilirsiniz.

Her bir sıralı türün kendi özellikleri ve kullanım durumları vardır, ancak hepsi birden fazla öğeyi belirli bir sırayla gruplandırma özelliğine sahiptir. Bu özellik, Python'da veri işleme ve manipülasyonu için son derece önemlidir.

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...