Jump to content
  • entries
    4
  • comments
    0
  • views
    8,061

apt update ve apt upgrade Komutları Arasındakı Fark


Doğuhan ELMA

174 views

apt update ve apt upgrade komutları Ubuntu ve diğer Debian tabanlı Linux dağıtımlarında sıkça kullanılır, ancak farklı işlemler gerçekleştirirler.

apt update: Bu komut, paket depolarındaki paketlerin en son sürümleri hakkında bilgi alır ve bu bilgiyi yerel sistemdeki veritabanına günceller. Başka bir deyişle, mevcut paketlerin en son sürümleri hakkında ne olduğunu öğrenmek için bu komutu kullanırsınız. Yeni paket sürümleri mevcutsa, bu komut onları indirmez veya yükler; sadece bunların mevcut olduğunu bildirir.

apt upgrade: Bu komut, yüklenmiş olan paketlerin en son sürümlerine güncellenmesini sağlar. apt update komutuyla elde edilen bilgiler doğrultusunda, mevcut paketlerin en son sürümlerini indirir ve yükler. Bu işlem, sisteminizin güncel ve güvenli kalmasına yardımcı olur.

apt -y upgrade: -y bayrağı, komutun çalıştırılması sırasında oluşabilecek tüm sorulara otomatik olarak "evet" yanıtı verilmesini sağlar. Örneğin, bir paketin yükseltilebilmesi için bazı bağımlılıkların kaldırılması gerekiyorsa, kullanıcıya normlade bir soru sorulur. -y bayrağını kullanmak, bu tür soruları atlamak ve tüm güncellemelerin otomatik olarak kabul edilmesini sağlamak için kullanılır.

Bu iki komut genellikle bir arada kullanılır. İlk olarak apt update komutu çalıştırılarak mevcut güncellemelerin listesi alınır, ardından apt upgrade komutu kullanılarak bu güncellemeler yüklenir. Bu sayede sisteminizin güncel ve güvenli kalmasını sağlayabilirsiniz.

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...