Jump to content

Python

 • entries
  53
 • comments
  0
 • views
  405

Encapsulation


Doğuhan ELMA

39 views

Encapsulation, nesne yönelimli programlamada (OOP) bir sınıfın iç detaylarının, dış dünyadan gizlenmesi prensibidir. Bu, bir sınıfın durumunu ve davranışını kontrol etmek için kullanılır ve bu sınıfın nasıl uygulandığına dair detayları gizler. Bu, kodun daha güvenli, kullanımı daha kolay ve hatalara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Python'da, encapsulation genellikle özel (private) ve korunan (protected) özellikler ve metotlar kullanılarak gerçekleştirilir. Python'da tamamen özel özellikler ve metotlar oluşturmak için çift alt çizgi (__) kullanılır. Korunan özellikler ve metotlar için tek alt çizgi (_) kullanılır.

Örneğin, bir Car sınıfı oluşturabiliriz ve __speed adında özel bir özellik tanımlayabiliriz. Bu özellik, sınıfın dışından doğrudan erişilemez, ancak sınıfın içindeki metotlar tarafından erişilebilir ve değiştirilebilir.

class Car:
  def __init__(self):
    self.__speed = 0

  def accelerate(self):
    self.__speed += 1

  def brake(self):
    self.__speed -= 1

  def get_speed(self):
    return self.__speed

Bu örnekte, accelerate, brake ve get_speed metotları, __speed özelliğine erişim sağlar. Ancak, Car sınıfının dışından __speed özelliğine doğrudan erişilemez. Bu, __speed özelliğinin değerinin kontrol altında tutulmasını ve yanlışlıkla değiştirilmesini önler.

Encapsulation, kodun daha güvenli ve daha kolay kullanılmasını sağlar ve kodun farklı bölümlerinin birbirinden bağımsız olarak değiştirilmesine ve geliştirilmesine olanak sağlar.

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...